IDEA

ROK 2013

O’LESS Festiwal w 2013 roku promował polską sztuke lesbijską, którą udało się zgromadzić w pierwszej edycji. Służyły temu dwa cykle:
  • O’LESS Tournee, podróż po Polsce z mobilna wersją Festiwalu 
  • akcje O’LESS–owe w ramach LesSelekcji
To była okazja do zawierania nowych artystycznych znajomości, zachęta do współpracy i gromadzenia - wciąż w ukryciu tworzących - les-artystek. I przemyślenia formuły festiwalu.

O’LESS Festiwal w 2013 roku zdecydował, że „gromadzenie” lesbijskich artystek, działaczek, inicjatyw to jedna strona naszej działaności. Nieustająco więc przyjmujemy zgłoszenia na naszą O’LESS mapę na oless2013@gmail.com

Ale potrzebna okazała się rownież wnikliwsza artystyczna dyskusja. Dlatego chcemy - co roku - skupiać się na jednym temacie albo jednej dziedzinie sztuki i wokół tego tworzyć zdarzenie. W tym roku proponujemy O’LESS Duchowość.Feministka-Lesbijka-Kapłanka.

O'LESS Festiwal w 2013 roku organizowany jest przez Damski TANDEM Twórczy, który  zaprasza do wspólnegoniełatwego działania - organizacje i osoby indywidualne. 

O'LESS Festiwal jest nadal inicjatywą społeczną i działa wedle zasady non profit. 

----------------------------------------------------------

ROK 2012

O’LESS Festiwal zrodził się z potrzeby wypełnienia poważnej luki. W rozpychanej - przez wszelkie odmienności - przestrzeni main-streamowej wciąż brakuje LESSkultury. Pojawia się czasem wśród wątków LGBT, ale to raczej mniejszość w mniejszości. W efekcie w Polsce de facto brak lesbijskiego języka, lesbijskich idolek, lesbijskich wzorców … etc. etc. etc. 

O’LESS Festiwal jest ryzykownym pomysłem wyodrębnienia tego, co lesbijskie, choć właśnie trudno to, co lesbijskie zdefiniować. Jest lesbijskim działaniem tożsamościowym w czasach zamazywania granic – w coraz modniejszym  pojęciu - queer. Problem był już dyskutowany m.in. w 5 i 6 numerze Interaliów www.interalia.org.pl 

O’LESS Festiwal skierowany jest do osób, czujących się lesbijkami. Zaprasza artystki indywidualne i grupy reprezentujące rożne dziedziny tzw. aktywności kulturalnej - stricte artystycznej, ale także społeczno-artystyczne. Obejmuje zatem Sztuki plastyczne (instalacje malarstwo rzeźba fotografia) / Teatr (performance, kabaret, taniec, dramat, rytuał, formy pokrewne) / Literaturę Muzykę, ale także Sport 

Celem festiwalu jest rozpoznanie LES-Kultury w Polsce. Wyszukanie nowych lesbijskich artystek – jeszcze nie/znanych. Przypomnienie o działających od dawna. Przyjrzenie się zdarzeniom polskiej LESShistorii. Poszerzenie wąskiego warszawskiego kręgu lesbijskiego. Ostatecznie - stworzenie kulturalnej LESSmapy w Polsce. 

O'LESS mapa będzie zapisem rozproszonej i „ukrytej” lesbijskiej aktywności kulturalnej. Pozwoli z szerszej perspektywy zobaczyć zjawisko LES-Kultury. Ułatwi kontakty, które być może zaowocują nowymi projektami i pomysłami.

O'LESS Festiwal jest odpowiedzią na normatywne widzenie sztuki – posługujące się tzw. „uniwersalnymi” kryteriami oceny, które wartościują i które nie powinny być miarą sztuki lesbijskiej. Dlatego nadesłane prace nie będą podlegać selekcji artystycznej. Celem jest przyjrzenie się sztuce, nie jej ocena.

O'LESS Festiwal zachęca do przygotowania propozycji artystycznej specjalnie na tę okazję. Namawia do stworzenia lesbijskich artystycznych grup czy inicjatyw społecznych, które zakorzenią się w polskiej rzeczywistości. Można zacząć od przyłączenia się do grupy fanowskiej na Facebooku.

O'LESS Festiwal w roku 2012 został organizowany przez nieformalną grupę, która otwarta jest na współpracę z lesbijskimi grupami formalnymi i nieformalnymi. Do wspólnego działania zaprasza też osoby indywidualne zaangażowane w saficką sprawę. Szuka partnerek, współorganizatorek zarówno merytorycznych, jak i organizacyjnych.

O'LESS Festiwal jest inicjatywą społeczną i działa wedle zasady non profit. Przybierze taką formę, na jaką pozwolą finanse.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.